ویژگیهای دوران ظهور

1 – اقامه عدالت
پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: خداوند از فرزندان حسین امامانی قرار داده است که امر مرا برپا می دارند ، نهم آن ها قائم خاندان من ، مهدی امتم می باشد ، او شبیه ترین مردمان است به من در سیما و گفتار و کردار ، پس از غیبتی طولانی و سرگردانی و سردرگمی مردم ظاهر می شود ، آن گاه امر خدا را آشکار می کند ... سپس زمین را از عدل و داد لبریز می کند پس از آن که از ستم و بیداد لبریز شده است (1)
امام علی (ع) می فرماید : ... امام مهدی (عج) قاضیان زشتکار را کنار می گذارد و دست سازش کاران را از سرتان کوتاه می کند و حکمرانان ستم پیشه را عزل می کند و زمین را از هر نادرست و خائنی پاک می کند (2)
2- نبرد جهانی با ظالمان و مستکبران
امام باقر (ع) می فرمایند : قائم آل محمد (ع) شباهت هایی با 5 تن از پیامبران دارد ... اما شباهت او به جد خود پیامبر اکرم (ص) قیام با شمشیر است و کشتن دشمنان خدا ، پیامبر و جباران و سرکشان ، او با نیروی شمشیر و نیروی ترس که در دل جباران افکنده می شود ظاهر می گردد(3)
باز امام باقر (ع) می فرمایند: قائم (ع) قیام می کند با شیوه ای نو و روشی تازه بر قضاوت . شیوه او در مجازات مستکبران شمشیر است و توبه کسی را نمی پذیرد و در راه اجرای احکام الهی از ملامت ملامتگران نمی هراسد.(4)
3- احیا و گسترش معارف حقه
مهم ترین رسالت و برنامه حضرت مهدی (عج) هدایت عقول و گسترش معارف حقه الهی و تصحیح انحراف های فکری و توجیه و استقرار احکام اصیل شریعت محمدی و در یک کلام احیای دین است.
علی (ع) می فرمایند : چون مهدی در آید هواپرستی را به خدا پرستی باز گرداند ، پس از آن که خدا پرستی را به هوا پرستی باز گردانده باشند رای ها و نظر ها و افکار را به قرآن بازگرداند پس از آن که قرآن را به رای ها ، نظر ها ، و افکار خود بازگردانده باشند.(5)
امام صادق (ع) می فرمایند : ... ای منضل ! ( امام قائم (عج) ) از میان ملت ها و آیین ها اختلاف را بر می دارد و یک دین بر همه جا حاکم می گردد.(6)
باز امام صادق (ع) می فرمایند: مهدی (ع) چنان که پیامبر ( نظام ) جاهلیت را ویران ساخت ، اسلام را از نو می سازد.(7)
4- رفاه اقتصادی و برکت عمومی
ره آورد علمی و معرفتی حضرت مهدی (عج) بزرگترین توانمندی مردمان روزگار ظهور است اما در کنار آن رفاه اقتصادی و معیشتی مردم نیز به دقت مورد عنایت است که خود از مهمترین مقدمات عدالت اجتماعی است.
امام کاظم (ع) در این زمینه می فرماید خداوند همه ثروت ها را در میان مردم تقسیم کرده است و به هر کسی حقش را داده است : کارگزاران و توده مردم و بینوایان و تهیدستان و هر گروهی از گروه های مردم . ( سپس امام گفتند ) اگر عدالت برقرار شده بود ، همه مردم بی نیاز شده بودند .(8)
پیامبر اکرم (ص) می فرماید:
... خداوند برای قائم (ع) گنج ها و معادن زمینی را آشکار می سازد.(9)
5- برقراری مساوات و اخوت
امام باقر (ع) می فرمایند : امام مهدی (ع) به مال مردم به مساوات رفتار می کند به گونه ای که به زکات نیاز نباشد (10)
امام صادق (ع) می فرمایند : پیامبر نگاه کردن خود را نیز میان اصحاب تقسیم می کرد و به این و آن برابر می نگریست . (11)
6- حکومت فراگیر و جهانی مستضعفان
از دیگر ره آورد های دوران حکومت حضرت مهدی (عج) ایجاد حکومتی جهانی و فراگیر است که با کمک مستضعفان و وارثان زمین به انجام می رسد.
امام علی (ع) می فرمایند:
ایشان ( مستضعفان میراث برِ زمین ) خاندان پیامبر ند که خداوند ، پس از سختی ها ، مهدی ایشان را بر می انگیزد و به آنها عزت می بخشد و دشمنانشان را خوار میسازد.(12)
7- رشد عقول و تکالم علوم و فضایل
امام باقر (ع) می فرمایند : قائم ما به هنگام رستاخیز خویش ( به تایید الهی ) نیروهای عقلانی مردم را تمرکز دهد و خرد ها و دریافت های خلق را به کمال رساند (13)
8- امنیت اجتماعی
یکی دیگر از ره آورد های پر برکت دوران حضرت مهدی (عج) ایجاد امنیت اجتماعی است ، اصلی که مایه بقاء جامعه و استحکام روابط اجتماعی و حفظ حقوق افراد است.
علی (ع) می فرمایند:
به دست ما (حکومت ما ) روزگار سختی ها و تشنه کامی ها سپری گردد و چون قائم ما قیام کند کینه ها از دل ها برود ، حیوانات نیز با هم سازگاری کنند ، در آن روزگار زن با همه زیب و زیور خویش از عراق درآید و تا شام رود و از هیچ چیز نترسد. (14)
پی نوشت ها:
1- کمال الدین 1/ 257
2- بحار الانوار 52/ 362
3- کمال الدین 1/327
4- بحارالانوار 52/ 54
5- نهج البلاغه 424
6 – بحار الانوار 53/4
7- غیبت نعمانی 231
8– کافی 1/542
9-موسوعه الامام المهدی ، کتاب ثالث
10 – بحار الانوار – 68/191
11- کافی 2/671
12- بحارالانوار 51/54
13- بحارالانوار 52/ 336
14- منتخب الاثر
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو